Ann Sophie "Sophy"

Champion of Poland

Junior Champion of Poland

Junior Champion of Czech Republic

Central European Sighthound Junior Winner 2012

National Winner of Poland 2013

Best female at Club show KCHCH Hořovice 2015 + Hořovice Winner 2015

Best of Breed Poland, Best of Opossite Sex Slovakia, 2x Country Winner CZ, 2x Class Winner CZ, Primus Junior CZ, Best of Junior CZ, 3x Best of Junior PL, 3x Best of Breed Junior PL,  3x Junior Class Winner CZ, 3x CWC PL, 2x CAC CZ, CAC SK, 2x Res.CAC CZ, Res. CAC SK, CACIB, 2x CAJC CZ,  3x Junior Class Winner PL, 3x Zwml. PL, Excellent...

Candidate for Champion of Slovakia

Candidate for C.I.B.

Candidate for Czech Club Champion KChaPb

Candidate for Czech Club Champion KCHCH

 

import Itálie / import Italy

narozena / born: 2.7.2011

 

CHOVNÁ * BREEDING LICENSE

 

RODOKMEN * PEDIGREE 

 

VÝSTAVY * SHOWS   

    

Už nějaký čas jsem snila o tom mít u sebe pravou ruskou barzojí holčičku, nejlépe ze země původu a pravých staroruských linií, což je poměrně nemožné získat. Tyto linie nejen, že už skoro neexistují, ale pokud je konečně někde objevíte, bývá už většinou na cokoli pozdě. Podobné je to i se starými italskými liniemi. Malá Sophy se objevila jako blesk z čistého nebe a okamžitě mě okouzlila. Když jsem pak viděla její rodokmen, který je opravdu přesně poskládaný na míru každému psovi, feně, linii a kombinaci v jejím rodokmenu po mnoho generací zpět, nemohla jsem radostí ani mluvit! Koukala na mě jejíma krásnýma černýma očima a netušila jak je velkolepá. Byl to zázrak a ona je přímo rusko-italský poklad. Momentálně je 78 cm vysoká, plnochrupá s nůžkovým skusem, DM N/N Čistá a Baer +/+ (audiometrie), a canisterapeut. Veliké poděkovaní patří její chovatelce, Alině Triscornia a také kmotrovi malé Sophy Yurymu Gorbachevovi, který je až z dalekého Sankt Petěrburgu v Rusku. Děkuji Vám z celého srdce, je mi velkou ctí!

  

Some time I had a dream to have true Russian Borzoi girl. In the best way from land of origin and from true old Russian bloodlines what is probably impossible. These bloodlines practically don´t exist now but when you find them somewhere, it can be too late for anything. It is similar with old Italian bloodlines too. Little Sophy appeared like flash on the clear sky and directly bewitched me. When I saw her pedigree which was really making exactly for every dog, bitch, combination and bloodline by much generations back I can´t talk because I was so much happy and had the biggest joy! She watched on me by her gorgeous black eyes and had not any idea how much is spectacular. It was the miracle and she is just Russian-Italian treasure. Sophy is full dentition with scissors bite and her high is currently 78 cm, DM N/N Clear, Baer +/+ (audiometry) and she is canis-therapist (therapy dog) too. The biggest thanks to her breeder Alina Triscornia and Sophy´s godfather Yury Gorbachev who is from Sankt Peterburg in Russia. Thank you from whole my heart I am very honoured!